FLORENCJA – Rotary Club Zamość Ordynacki

UNESCO HISTORIC CITIES,

HERITAGE OF PEACE

FIRENZE 2017

W ostatnich dniach kwietnia we Florencji odbyła sie trzecia już konferencja miast będących siedzibami klubów Rotary, a jednocześnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pomysł tych spotkań wywodzi się z RC Urbino i tam w 2013 roku odbyło się pierwsze z nich. Kolejne to Stambuł (2015) i właśnie Florencja w bieżącym roku.

Tym razem nasz Dystrykt reprezentował RC Zamość Ordynacki. Zabrakło Warszawy, Krakowa i Torunia. Na spotkanie przybyło wiele klubów z przeróżnych zabytkowych miast. Odbywało się

w refektarzu bazyliki Santa Croce zdobionym rewelacyjnymi freskami  Taddeo Gaddiego (1333).

Tematem konferencji było światło. O naszych wrażeniach wzrokowych, sposobach oświetlenia, próbach i błędach czynionych we Florencji, także o ekonomicznych aspektach zużycia energii  mówili fachowcy – inżynierowie i architekci. Z racji na patronat UNESCO spotkanie zaczęło się jednak od interesującego wykładu Dyrektora Regionalnego Biura Nauki i Kultury UNESCO pani Ana Luiza Thompson-Flores. Gościem i jednym z mówców był także Prezydent Florencji Dario Nardella.

Kolejna część konferencji to przedstawienia klubów dotyczące ich dokonań, a także planów na przyszłość. Za dwa lata ma przecież być kolejna konferencja, a do jej przygotowania zgłosiły się Rzym, Wenecja i Zamość. Przeważyła argumentacja Prezydenta RC Zamość Ordynacki Anny Kaczmarczyk. Nie bez znaczenia miała jej doskonała znajomość języka włoskiego. Decyzję  Prezydent RC Florencja Carlo Francini Vezzosi ogłosił wieczorem podczas gali w pałacu Borghese – następna konferencja w 2019 roku odbędzie się w Zamościu o czym z przyjemnością zawiadamiamy. Tym razem liczymy na udział innych polskich miast  i wszystkich zainteresowanych problematyką miejsc zabytkowych. Ostatnim akcentem było zwiedzanie ogrodów willi Bardini uświetnione występem  „Sbandieratori Citta di Firenze”.

Przyjemnie było być gościem, teraz czeka nas przygotowanie następnego spotkania. Liczymy tu na pomoc Dystryktu oraz klubów z miast będących na liście UNESCO.